Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

WYNIKI KONKURSU

NA NAJŁADNIEJSZY STORIK WIELKANOCNY

 

Klasa I-III

1.      Zuzanna Zalewska

 

2.    Inga Przyborowska

Zuzanna Bogusz

 

 

3.  Alicja Baran

    Angelika Mikos

 

 

 

       Klasa IV-VI

 

1.     Weronika Baranek

 

2.    Julia Miłkowska

 

3.    Katarzyna Kiełczykowska

Igor Kępka

Martyna Stułka

 

 

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania a

przedszkolaki zostały nagrodzone upominkami.

 

 

 

Zwycięzcom gratulujemy!

 

 

 

 

 

Mali miłośnicy teatru  mieli okazję zawitać do Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu  na przeznaczony dla nich spektakl z okazji Światowego Dnia Książki. W czwartkowe przedpołudnie,  24 kwietnia, odwiedzili nas aktorzy Teatru „Maska” z Krakowa, wystawiając przedstawienie „Magiczna Księga Czarodziejki Arielki”. Spektakl opowiada historię małego króliczka Maciusia, bardzo nieszczęśliwego, znudzonego ciągłymi wyrzutami rodziców i nauczycieli z powodu jego braku zainteresowania nauką czytania książek. Finał  bajki  jest  taki, że króliczek postanawia udać się do biblioteki celem wypożyczenia książki. Dochodzi do wniosku, że czytanie jest  bardzo dobrą i w brew pozorom ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

 

Dzieci brały czynny udział w spotkaniu, bardzo chętnie słuchały, oglądały, a nawet włączały się w bieg akcji, odpowiadały na pytania zadawane przez aktorów. Maluchy dowiedziały się, iż książki nie tylko dostarczają nam potrzebnych informacji, ale zapewniają nam rozrywkę, przenoszą nas w odległy i magiczny świat. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze.

 

Celem spektaklu było rozwinięcie u dzieci emocjonalnego stosunku i pozytywnej postawy do książek i czytelnictwa, pobudzenie wyobraźni i wrażliwości u tych najmłodszych.

Przed Świętami Wielkanocnymi w Publicznym Przedszkolu w Głoskowie zawitały panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu. Zorganizowały dzieciom zajęcie, które polegało na sklejaniu koszyczka wielkanocnego z barankiem. Podstawą do stworzenia „barankowych” koszyczków stały się papierowe elementy, odpowiednio pocięte i złożone. Dzieci w wielkim skupieniu przystąpiły do sklejania poszczególnych elementów, tj. koszyczek, głowa, raczki, nóżki,  itp. Następnie z wielką starannością rysowały uśmiechnięte buzie swoim barankom.

Po pracy dzieci chętnie pozowały do zdjęć w pięknych opaskach wraz z własnoręcznie zrobionym koszyczkiem.

 

 

 

Najmłodszym mieszkańcom Iwowego, przedszkolakom oraz uczniom miejscowej szkoły podstawowej, podczas spotkania w Izbie Regionalnej w Lalinach odpowiadała na  pytania związane z tradycjami Wielkanocnymi Pani Maria Łodyga i Pani Anna Świątek członkinie zespołu ludowego.


- Święta poprzedzał post, bardziej rygorystycznie przestrzegany niż teraz. Od środy popielcowej, zaczynającej cykl świąteczny, nie jadano żadnych potraw mięsnych i słodyczy, a jedynym dozwolonym tłuszczem był olej. Nic dziwnego więc, że Wielkanoc w naszej tradycji była wielkim spektaklem kulinarnym. W jego przygotowaniach powszechne było świniobicie.
W dawnych wierzeniach ludowych pisankom, wierzbie, ogniowi i wodzie przypisywano magiczną moc. To dlatego chłopi kropili wodą pola, zakopywali w ziemi kostki od mięsa, by uchronić zbiory przed szkodnikami, a soloną słoninę rzucano w ogień, by ustrzec zagrody od piorunów.

Popularna i jeszcze żywa tradycja święconki narodziła się dopiero w XIX wieku.

- Zgodnie z tradycją, w koszyczku powinno być siedem potraw: chleb, sól, wędliny, chrzan, jajko, ciasto  oraz baranek. Jajko w postaci pisanki jest symbolem nowego życia, baranek umęczonego Chrystusa, sól chroni żywność przed zepsuciem.

Najważniejszym posiłkiem pierwszego dnia Wielkiej Nocy było śniadanie, podczas którego dzielono się jajkiem i składano życzenia. Był to dzień poświęcony najbliższej rodzinie, nie odwiedzało się znajomych, często nie gotowało obiadu lecz biesiadowało cały dzień przy obficie zastawionych stołach. A poniedziałek zaczynał się śmigusem-dyngusem.

- Polegał on na biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą, co symbolizowało oczyszczenie z brudu, chorób i grzechu. Od bicia i lania można było wykupić się pisanką.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwowem wykonali własnoręcznie pod czujnym okiem Pani Ani Świątek pisanki Wielkanocne, które włożą do koszyczków w Wielką Sobotę.

13 kwietnia 2014 r. w Starym Kościele w Borowiu odbył się „Koncert Pieśni Wielkopostnych”.

Około godziny 17, tuż po Drodze Krzyżowej przybyli mieszkańcy oraz goście udali się do kościoła wysłuchać Koncertu Pieśni Wielkopostnych w wykonaniu Zespołów Ludowych z naszej gminy. Na koncercie nie zabrakło Wójta Gminy Borowie – Wiesława Gąski, Sekretarza Gminy– Marty Serzysko, Proboszcza Parafii Borowie – ks. Dariusza Parafiniuka, Wikariusza – ks. Radosława Osipacza oraz Posła na Sejm RP– Grzegorza Woźniaka. Koncert rozpoczęła Katarzyna Mikulska mówiąc o czasie Wielkiego Postu, następnie przed publicznością wystąpił jako pierwszy Zespół Ludowy „Borowianki” z pieśniami: Płaczcie Anieli oraz w Krzyżu cierpienie. Historię o pieśniach Wielkopostnych przedstawił wszystkim  Daniel Jakubiak, który następnie zapowiedział występ Zespołu Ludowego z Chromina z pieśniami: Ach mój Jezu oraz Krzyżu Święty. Po wysłuchaniu zespołu z Chromina, Kasia krótko opowiedziała o Polskich Pieśniach Wielkopostnych a następnie wystąpił Zespół Ludowy „Iwowianki” z pieśniami: Boże Ojcze Wszechmogący oraz Cierniowa Korona. Na zakończenie Daniel opisał Mękę Pańską i jako ostatni zaśpiewał Zespół Ludowy „Lalinianki” wykonując pieśni: Bądź mi litościw Boże nieskończony oraz Krzyżu Chrystusa.

Po Koncercie głos zabrała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oraz Wójt Gminy Borowie  dziękując wszystkich gościom za przybycie. Głos zabrał także Poseł na Sejm Grzegorz Woźniak pogratulował organizacji koncertu Wójtowi oraz przypomnienia wszystkim pieśni, które się śpiewało w okresie Wielkanocy :„Zespoły Ludowe wspaniale wykonywały utwory i wprowadziły nas w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Gratuluję.” Poseł złożył zebranym życzenia świąteczne.

Friday the 17th. .