Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

Konkurs

 

Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu zaprasza na konkurs plastyczny o tematyce wielkanocnej pod nazwą

„Najładniejszy Stroik Wielkanocny”.

Celem jest propagowanie lokalnego i narodowego folkloru, poprzez popularyzację twórczości własnej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych, ocalenie od zapomnienia  form twórczości ludowej związanych z okresem Wielkanocnym oraz aktywizacja dzieci i młodzieży Gminy Borowie w kierunku uprawiania sztuki ludowej.

Konkurs obejmuje cztery grupy wiekowe: przedszkolaki, uczniowie Szkoły Podstawowej klasy I-III i IV-VI oraz uczniowie  Gimnazjum.

Do sporządzenia prac konkursowych można zastosować dowolny rodzaj materiałów - wedle upodobania autora. Stroik zgodnie z założeniami konkursu powinien nawiązywać do tradycji Wielkanocnej. Każdą pracę należy podpisać wg wzoru: imię, nazwisko, klasa, szkoła.

Termin składania prac: do 16 kwietnia


Oceny prac dokona powołana przez organizatora komisja, która przyzna nagrody rzeczowe.

Prace konkursowe zostaną oceniane przez Jury według czterech kategorii wiekowych.

Po konkursie odbędzie się wystawa zgłoszonych prac, która będzie trwała do 30 kwietnia.

W dniu 3 kwietnia odbył się już po raz szósty Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Do konkursu przystąpiło 55 uczniów ze szkół z terenu gminy Borowie. Zadaniem uczestników było przeczytanie fragmentu tekstu bez wcześniejszego przygotowania. Najmłodsi zmagali się z tekstem pochodzącym z książki "Hugo i mapa z wyspy potworów”, dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej czytały fragment książki „Pisklak,  gimnazjaliści mierzyli się z tekstem z książki „Z innej bajki”.

Z każdej grupy wyróżnione zostały 4 osoby.

Laureatami konkursu zostali:

Piotr Soszka, Oliwia Wysocka, Anna Siwek i Julia Pasternak – z grupy najmłodszej;

Zuzanna Jaroń, Alicja Mikulska, Mikołaj Dybcio i Emilia Kęsik – z grupy uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej;

Aleksandra Rogala, Dawid Dzadz, Dominik Kania i Piotr Brojek ­– z grupy gimnazjalistów.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy lub podziękowania, wyróżnieni uczniowie otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora konkursu – Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu.

Uczestników oceniała komisja w składzie: Katarzyna Iwaniec – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu, Jadwiga Kocon – instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie, Anna Paduch – bibliotekarka biblioteki publicznej w Borowiu oraz Danuta Włodarczyk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Miastkowie Kościelnym.

29 marca 2014 r. cztery zespoły ludowe i Klub Kobiet Aktywnych z gminy Borowie przygotowały potrawy regionalne w ramach „Konkursu Staropolskich Potraw Kulinarnych”. Prezentacji zapomnianych już, ale smacznych potraw dokonały, ubrane w regionalne stroje członkinie zespołów ludowych z Chromina, „Borowianki” z Brzuzy, „Lalinianki” z Lalin, „Iwowianki” z Iwowego oraz Klub Kobiet Aktywnych z Filipówki.
Celem konkursu było kultywowanie i promocja tradycji regionalnych  - charakterystycznych dla naszego regionu, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach tradycyjnych wytwarzanych  w gospodarstwach domowych, poszukiwanie produktów charakterystycznych dla danej gminy i wsi, które mogą stać się wizytówką regionu, możliwości wykorzystania walorów specyficznych  potraw regionalnych  w żywieniu. Wszystkie zespoły zostały zwycięzcami i otrzymały nagrody pieniężne oraz dyplomy. Konkursowi towarzyszyły dwie wystawy: prac artysty ludowego Wiktora Muchy z Borowia oraz eksponatów z Izby Regionalnej w Lalinach.

Inicjatorem konkursu był wójt Wiesław Gąska i dyrektor GOK Katarzyna Iwaniec, a wśród degustujących ludowe potrawy byli przewodnicząca Rady Gminy Alicja Szaniawska,  proboszcz parafii ks. Dariusz Parafiniuk, wikariusz parafii ks. Radosław Osipacz, policjanci, animatorzy kultury oraz nauczyciele.

Z okazji Dnia Kobiet, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska zaprosił do Gminnego Ośrodka Kultury panie ze wszystkich sołectw gminy, by złożyć im najlepsze życzenia. Wiesław Gąska podkreślił, że w gminie Borowie kobiety aktywnie uczestniczą w życiu publicznym. Sześć pań sprawuje funkcję radnych, Przewodniczącą Rady Gminy jest również kobieta, funkcję sekretarza i skarbnika gminy sprawują kobiety. Cztery szkoły zarządzane są przez panie, Renatę Krupa, Małgorzatę Piętkę, Iwonę Serzysko i Agnieszkę Mikulską, Gminnym Ośrodkiem zarządza kobieta Katarzyna Iwaniec, aż 10 kobiet sprawuje funkcje sołtysów.
Gminną uroczystość swoim występem uświetniły dzieci i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwowem oraz zespół ludowy „Lalinianki” z Lalin. Panie miały możliwość wykonania sobie makijażu pod czujnym okiem Marty Szczegodzińskiej doradcy do spraw pielęgnacji i wizażu Mary Kay. Panie biesiadowały w rytm muzyki zespołu „Meritum”.
W uroczystych obchodach święta kobiet, oprócz ponad 100 pań z gminy Borowie, uczestniczyła też wiceprzewodnicząca RP Garwolińskiego Teresa Bąk oraz proboszcz parafii, ks. Dariusz Parafiniuk.

Od 18 do 28 lutego 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyły się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Dzieci, które przybyły bardzo starannie wykonywały kwiaty z bibuły na zajęciach plastycznych z Panią Anną Świątek. Dzieci uczestniczyły w wielu rodzajach zajęć ale czasu nie zabrakło także na gry i zabawy. 26 lutego dzieci w Gminnym Ośrodku Kultury odwiedził iluzjonista Pan Łukasz Podymski. Ostatniego dnia ferii zimowych z GOK-iem odbyły się zajęcia komputerowe z młodzieżą. Dzieci z Gminy Borowie były bardzo zadowolone, ponieważ po każdym dniu zajęć wychodziły z uśmiechniętą buzią.

Tuesday the 21st. .