Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

 

Epokowe stroje, dekoracje i recytatorzy reprezentujący różne środowiska gminy. W takiej atmosferze w gminie Borowie, w ramach trzeciej edycji Narodowego Czytania recytowano fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

 

 Dzieła Henryka Sienkiewicza, a w szczególności Trylogia, kształtowały całe pokolenia Polaków. Trylogia to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika militarnych i duchowych zwycięstw. 

Dzieła Henryka Sienkiewicza czytał poseł  Grzegorz Woźniak, wójt Wiesław Gąska,  asystent posłanki Stanisławy Prządki Damian Baran, inspektor w Starostwie Powiatowym, mieszkanka gminy Borowie Beata Pasternak, sekretarz gminy Borowie Marta Serzysko, skarbnik gminy Hanna Ośko,  dyrektorzy jednostek oświatowych z terenu gminy Borowie i uczniowie.

Organizatorami Narodowego czytania w dniu 6 września byli wójt gminy i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury  w Borowiu.
 
 
              
 
 
             
 

24 sierpnia w Borowiu odbyły się Gminne dożynki.  Hucznych obchodów dziękczynienia za udane żniwa nie popsuła nawet kapryśna pogoda, zwiastująca początek jesieni.

Uroczystość poprowadziła wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Borowiu Marzena Nowak oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Katarzyna Iwaniec. Wśród gości byli m.in. poseł Stanisława Prządka, poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, wicestarosta Stefan Gora, wiceprzewodnicząca rady powiatowej Teresa Bąk, księża, burmistrzowie i wójtowie, przedstawiciele służb mundurowych, radni, sołtysi, a przede wszystkim mieszkańcy gminy.

Panie z Zespołów Ludowych udoskonaliły uroczystość śpiewem oraz pokazały swoje umiejętności aktorskie. Zespołom wdzięcznie przygrywał pieśni ludowe zespół MERITUM. Po oficjalnej uroczystości odwiedził Borowie Kabaret z Kopydłowa, który swoim przedstawieniem rozśmieszył publikę do łez. Także dla dzieci nie zabrakło atrakcji: bańki mydlane, pszczółka Maja oraz inscenizacja bajki „Kubuś Puchatek”. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach organizowanych przez aktorów. Po częściach artystycznych nadszedł czas na zabawę z zespołem BOYS ze Zgórza oraz do późnych godzin nocnych z zespołem MERITUM.

Oprócz występów można było odwiedzić stoiska OSM Garwolin, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, ręcznie malowane zastawy Pani Szeląg,  AVON oraz wiele innych.

 

Pomimo zmiennej pogody wszyscy świetnie się bawili do późnych godzin nocnych.

 

 

 

Jak co roku w Filipówce odbył się festyn. To kolejna tego typu impreza, na którą zaprosili mieszkańców gminy Borowie organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury z Borowia, Klub Kobiet Aktywnych, OSP i Radę Sołecką Filipówki.

 

W programie festynu znalazły się pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez strażaków z Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, pokazy służb mundurowych z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, pokaz zabytkowych motocykli oraz zawody sportowe piłki plażowej i rodzinne konkursy gry i zabawy.

Dużo emocji wywołał konkurs sikawek strażackich. Do konkursu zgłosiły się dwie drużyny, które za zadnie miały ręczną motopompą napełnić beczkę wodą. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Filipówki, która w czasie 59 sek. wypełniła beczkę wodą. Niedzielny festyn obfitował w atrakcje dla dzieci i młodzieży. Gminny Ośrodek Kultury przygotował loterię fantową. Najmłodsi uczestnicy zabawy rywalizowali w konkursie zręcznościowym z torem przeszkód, w konkursie przeciągania liny oraz toczenia balotu  ze słomy. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody. Wieczorem zespół SELEN zaprosił na zabawę pod chmurką.

 

Na festynie w Filipówce gościliśmy Starostę Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego, Wójta Gminy Borowie Wiesława Gąskę, Sekretarza Powiatu Garwolińskiego Jerzy Piesio oraz Wikariusza Parafii Borowie Ks. Radosława Osipacza.

Monday the 16th. .