Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

 

Do końca listopada w budynku zabytkowego kościoła w Borowiu można oglądać wystawę „Sybiracy”. – To szczególna wystawa związana z losami i dziejami Polaków – zachęca wójt gminy Borowie Wiesław Gąska. Współorganizatorem wystawy jest dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Katarzyna Iwaniec.

Wystawa przedstawia sowiecki aparat represji, służący polityce wyniszczenia społeczeństwa polskiego po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. – historię deportacji ludności polskiej z terenu dawnego województwa białostockiego w głąb ZSRR, mechanizmy tworzenia list deportacyjnych, przebieg aresztowań, drogę i pobyt na zesłaniu.

Kolejne części wystawy poświęcone są czterem deportacjom i ich charakterystyce. Następnie przedstawione zostały losy represjonowanych, w tym szczególnie losy dzieci polskich i żołnierzy Armii Polskiej, utworzonej na mocy porozumienia Sikorski-Majski.

Na wystawie przedstawiono kopie dokumentów, map, fotografii, listów, przedmioty codziennego użytku oraz pamiątki przywiezione z Syberii i Kazachstanu, wykonane przez zesłańców. Archiwalia pochodzą ze zbiorów OBUiAD i OKŚZpNP IPN Białystok, Ośrodka KARTA, Muzeum Historycznego w Białymstoku, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu i osób prywatnych - członków Związku Sybiraków.

Otwarcie wystawy, którą ostatnio można było oglądać w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem, odbędzie się dzisiaj o godz. 15.30 w zabytkowym kościele w Borowiu. Ekspozycja będzie dostępna do końca miesiąca.

 

 

 

 

Współczesne formy spędzania wolnego czasu sprzyjają nadwadze, otyłości i prowadzą do wielu chorób. Dzieci i młodzież unikają aktywności fizycznej, zastępując ją przesiadywaniem przed komputerem, nierzadko w towarzystwie niezdrowych przekąsek.

 

Do Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu zawitał Teatr Edukacji i Profilaktyki ,,Maska" z Krakowa. -Aktorzy przedstawili spektakl pt.:,, Franio niejadek". Dzieci z Publicznego Przedszkola „Jaś i Małgosia” w Borowiu i z Publicznego Przedszkola  w Iwowem uczestniczyły w tej sztuce teatralnej. 

Aktorzy pokazali barwną opowieść o tym, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców. Główny bohater Franio od jedzenia warzyw wolał słodycze i słone przekąski, jednak do czasu gdy odwiedziła go Bakteria. Dzięki temu spotkaniu wszystko się zmieniało. Spektakl rozbudził w przedszkolakach zamiłowanie do aktywności oraz higienicznego trybu życia. Dzieci dowiedziały się, że warzywa są zdrowe, wspomagają odporność organizmu i pomagają w zwalczaniu infekcji. Dzieci zadowolone wróciły do przedszkola na obiad.
 
   
 
 
 

 

„Szukanie i odkrywanie nieskończonych możliwości oraz piękno przyrody może okazać się miłym i niezapomnianym doświadczeniem”- to motto jesiennych spotkań w borowskim ośrodku kultury.

 

Okres jesieni to bogactwo plonów i różnorodność kolorów w przyrodzie. Kąciki przyrody zapełnione są okazami przyrodniczymi przyniesionymi przez dzieci – owocami, jarzynami, kwiatami, nasionami drzew liściastych i iglastych.

- Poznawanie otoczenia daje dzieciom wiele radości, poszanowania przyrody, przyciągania do niej. Dzieci, obserwując na spacerach i wycieczkach, co dzieje się w przyrodzie, chętnie podejmują różnorodne działania plastyczne.

W GOK-u Borowie odbyły się  zajęcia plastyczne dla trzech grup z Publicznego przedszkola „Jaś i Małgosia” z Borowia pt. „Jesienne inspiracje”.

Tematem warsztatów plastycznych, z którego mają powstać obrazy są kolorowe liście. Kreatywne tworzenie  ma nas zachęcić do twórczego myślenia, a tym samym poznawania różnorodności otaczającego nas świata. Szukanie i odkrywanie nieskończonych możliwości oraz piękno przyrody może okazać się miłym i niezapomnianym doświadczeniem - poinformowała Katarzyna Iwaniec, dyrektorka GOK.

 

   

 

 

 

25 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbył się Gminny Dzień Seniora. Uroczystość została poprzedzona mszą świętą w intencji par obchodzących jubileusz złotych godów oraz wszystkich seniorów z gminy Borowie.

 

Na spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury oprócz licznie przybyłych seniorów byli także poseł Stanisława Prządka i poseł Grzegorz Woźniak, ks. Dariusz Parafiniuk - proboszcz parafii Trójcy Św. w Borowiu, ks. Radosław Osipacz - wikariusz tutejszej parafii, Alicja Szaniawska - przewodnicząca rady gminy, Marta Serzysko - sekretarz gminy, Hanna Ośko - skarbnik gminy, Hanna Sitek - zastępca kierownika USC oraz gospodarze uroczystości wójt gminy Wiesław Gąska i Katarzyna Iwaniec - dyrektor GOK.

 

W trakcie uroczystości 5 małżeństw, które przeżyły pół wieku zostało uhonorowanych medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta RP na wniosek Wójta Gminy. Medale otrzymali: Stanisława i Wojciech Dzięciołowie, Marianna i Czesław Osiakowie, Teresa i Marian Piesiowie, Apolonia i Zdzisław Płatkowie oraz Krystyna i Jan Rogalowie.

 

Wójt Gminy Wiesław Gąska złożył jubilatom, a także wszystkim seniorom najserdeczniejsze życzenia, długich lat życia w zdrowiu, radości oraz miłej rodzinnej atmosferze. Dostojnym jubilatom oprócz medali wręczono także róże oraz upominki.

 

Podczas uroczystości nie zabrakło tradycyjnego toastu lampką szampana, pamiątkowych zdjęć oraz wspomnień. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Ludowy z Kłoczewa oraz „ Iwowianki” z Iwowego. n   

 

 

 

Po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu, we współpracy z Publicznym Przedszkolem Jaś i Małgosia oraz rodzicami, zorganizował ognisko dla dzieci z grup 4 i 5-latków.

 

Pogoda nam dopisała, świeciło piękne słonko. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem i zachwytem przystąpiły do pieczenia kiełbasek. Czas przy ognisku mijał bardzo przyjemnie, a zapach pieczonych kiełbasek sprawił, że apetyt dopisywał uczestnikom spotkania.

 

Dzieciom nie brakowało atrakcji. Były zabawy z chustą animacyjną, rzut krążkami do celu, tor przeszkód, zabawy ruchowe.

 

Takie spotkania pomagają najmłodszym poznać i docenić wartość współpracy, przyjaźni i wspólnej zabawy w grupie. Jest to również najlepszy czas na powitanie jesieni, tak pięknej i kolorowej. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł przedszkolakom wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.

 

 

Termin obchodów Dnia Przedszkolaka – 20 września – nie jest przypadkowy. Jak zaznaczają pomysłodawcy święta, druga połowa września to czas, gdy dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny, wtedy też organizowane są uroczyste pasowania na przedszkolaka.

 

Święto to już wcześniej było znane w przedszkolach, ale miało charakter nieoficjalny. Teraz zostało ustanowione przez sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci oraz spopularyzować wychowanie przedszkolne. 

Z tej okazji wójt gminy Borowie Wiesław Gąska niespodziewanie odwiedził przedszkolaków w czterech jednostkach oświatowych.  Wręczył ogromne laurki i złożył najserdeczniejsze życzenia - przede wszystkim dużo radości, szczęścia, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i trwało jak najdłużej oraz spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń. Każdy z przedszkolaków został obdarowany przez wójta, sekretarz gminy Martę Serzysko i dyrektor GOK słodkim łakociem.
 
 
                                                                         
 
 
 
Monday the 16th. .