Wielkanocne warsztaty Lalinianek
- Szczegóły
- Odsłony: 671
O wielkanocnych tradycjach wiedzą chyba wszystko. Tym razem panie z zespołu ludowego „Lalinianki” dzieliły się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodymi mieszkańcami gminy Celestynów.
Zespół ludowy „ Lalinianki” z Lalin odwiedził Publiczną Szkołę Podstawową w Regucie (gmina Celestynów). Panie ubrane w przepiękne kolorowe stroje kołbielskie opowiadały dzieciom o dawnych zwyczajach i tradycjach Świąt Wielkanocnych oraz zaprezentowały symbole Wielkanocy takie jak: palmy, malowanie jajek, przygotowanie święconki.
Dawne pieśni ludowe śpiewane przez Lalinianki bardzo spodobały się dzieciom - szczególnie przyśpiewki o lanym poniedziałku. Wszyscy wzięli również udział w warsztatach z wykorzystaniem jednej z technik zdobienia pisanek - skrobania skorupki jaja.
Dzień Kobiet
- Szczegóły
- Odsłony: 1035
Gminny Dzień Kobiet w Borowiu to coroczna tradycja. Z tej okazji 14 marca odbyła się uroczystość, która rozpoczęła się mszą świętą w intencji wszystkich kobiet.
Na zaproszenie wójta gminy Borowie Wiesława Gąski do Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu przybyło niemal 100 mieszkanek naszej gminy. Na początku gorące życzenia dla wszystkich przedstawicielek płci pięknej z terenu gminy Borowie złożone przez wójta oraz przez poseł Stanisławę Prządka.
Podczas imprezy na scenie z programem artystycznym wystąpiły uczniowie z Zespołu Oświatowego w Borowiu. Chłopiec przepięknie grał na akordeonie i kibordzie, a dziewczęta tańczyły pod czujnym okiem swojego opiekuna Andrzeja Kuracha. Występ młodzieży nie był jedyną niespodzianką, na scenie pojawił się wodzirej Adam Kur, który przygotował specjalnie z okazji Dnia Kobiet zabawy muzyczne i konkursy z nagrodami. Włodarz gminy obdarował wszystkie panie słodkościami.
Gimnazjalistów zarażał pasją
- Szczegóły
- Odsłony: 588
Czterdziestu jeden młodych mieszkańców gminy Borowie już wie, co warto studiować i gdzie znaleźć przyszłościową pracę. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borowiu spotkali się z Michałem „Ryśkiem” Woźniakiem, m.in. członkiem Rady ds. Cyfryzacji przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz członkiem-założycielem Warszawskiego Hackerspace, który opowiedział im o swojej karierze.
Michał „rysiek” Woźniak jest jednym z 20 młodych profesjonalistów, którzy w całej Polsce odwiedzają biblioteki, szkoły i domy kultury. To młodzi ludzie mający ciekawą, przyszłościową pracę związaną z nowoczesnymi technologiami. Wszystkich łączy charyzma, pasja i ważne doświadczenia zawodowe, mogące być inspiracją dla młodzieży.
Michał „rysiek” Woźniak przyjechał do Borowia na spotkanie z uczniami trzeciej klasy Publicznego Gimnazjum w Borowiu i Publicznego Gimnazjum w Głoskowie. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak wygląda jego dzień pracy, wspólnie rozmawiano o nowych zawodach i zastanawiano się, które z nich są najbardziej przyszłościowe. Całość miała charakter warsztatowy – były quizy, pytania i wspólne ćwiczenia.
Najbardziej inspirujący dla młodzieży był sam gość i jednocześnie główny prowadzący spotkanie, jego pasja i osobowość, wiedza i doświadczenie wykorzystywane m.in. podczas spotkań hackerskich, podczas których realizowane są ciekawe projekty techniczno-technologiczne, np. drukowanie rysików na drukarce 3D, konstruowanie wirówki laboratoryjnej.
Spotkanie zostało zrealizowane dzięki udziałowi Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu w trzeciej edycji projektu „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”. Jest to przedsięwzięcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizowane dzięki środkom firmy Microsoft i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Do tej pory - podczas dwóch poprzednich edycji projektu - w całej Polsce odbyło się blisko 750 takich spotkań, w których uczestniczyło ponad 21 tysięcy osób.
Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości
- Szczegóły
- Odsłony: 899
W Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyła się Gminna Olimpiada Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. Organizatorem Olimpiady był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Siedlce.
W konkursie wzięło udział 30 pań z terenu gminy Borowie. Uczestniczki olimpiady rozwiązywały test zawierający 40 pytań z zakresu obejmującego tematy niezbędne w racjonalnym prowadzeniu gospodarstwa domowego. Największą ilość punktów uzyskała Danuta Matysek (Stara Brzuza). O drugie i trzecie miejsce został rozegrany ustny finał w wyniku którego, wygrała Anna Świątek (Laliny). Trzecie miejsce zajęła Joanna Miszta (Stara Brzuza).
Nagrody i upominki wręczone przez sekretarz gminy Borowie Martę Serzysko zostały ufundowane przez wójta gminy Borowie Wiesława Gąskę.
„Objazdowa biblioteka"
- Szczegóły
- Odsłony: 710
- Książki na dowóz? Czemu nie. W trosce o potrzeby czytelnicze dzieci i mieszkańców gminy Borowie, postanowiliśmy wprowadzić eksperymentalnie nową usługę – „Bibliotekę na kółkach” - mówią organizatorzy akcji.
Osoby, którym za daleko do Borowia, będą mogły wypożyczać książki wprost z samochodu bądź zamówić i odebrać je przy następnej wizycie biblioteki w szkole. Planujemy zmieniać trasę biblioteki na kółkach i na pewno będziemy w Publicznej Szkole Podstawowej w Brzuskowoli. Czy eksperyment się powiedzie? – O tym zdecydują mieszkańcy gminy Borowie, czyli liczba wypożyczonych przez nich zbiorów w okresie sześciu miesięcy działalności „Objazdowej biblioteki”.
Ferie
- Szczegóły
- Odsłony: 589
W naprawdę ciekawy sposób mogli spędzić zimowe ferie najmłodsi mieszkańcy gminy Borowie. Gminny Ośrodek Kultury przygotował interesującą ofertę dla najmłodszych.
Już w pierwszym tygodniu ferii dzieci i młodzież miały możliwość udziału w warsztatach mydlarskich, które poprowadziła Olga Kozicka z Fabryki Pomysłów. Każdy mógł wykonać swoje własne mydełko glicerynowe.
-Dzieci komponowały ze sobą zapachy, wybierały kolory, składniki oraz elementy dekoracyjne jak np. kolorowe kwiatuszki i zygzaki. W oczekiwaniu na zastygnięcie mydełek cała grupa doskonale bawiła się w kalambury. Następnie wszyscy uczestnicy zajęć w dekoracyjny sposób zapakowali swoje mydełka i zabrali je do domu. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, które były kolorowe, ciekawe i edukacyjne, stanowiły także nową formę spędzenia czasu wolnego. Kolejne dni to czas ferii wyjazdowych do Brzuskowoli, Iwowego, Głoskowa i Borowia z rzeźbiarzem i artystą ludowym Wiktorem Muchą, który prezentował dzieciom i młodzieży różne techniki tworzenia obrazów wypalanych na drewnie oraz jak powstają drewniane anioły.
W drugim tygodniu ferii zimowych dzieci nie mogły się nudzić już we wtorek odbyła się audycja muzyczno - edukacyjna pt.: Chodzi mucha po suficie. Uczestnicy mieli okazję posłuchać muzyki na żywo oraz zagrać na instrumentach. Kolejny dzień to przedstawienie Teatru ART-RE z Krakowa pt. „Królowa śniegu” to teatralna podróż do baśniowej krainy, która w okresie zimowym, pięknie ukazuje motyw przyjaźni. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły na scenie przygody bajkowych postaci. Było to wspaniałe przedstawienie teatralno-muzyczne, które aktywizowało widzów do wspólnej zabawy.
-Dzieci zachwyciły barwne kostiumy oraz bogata scenografia, która w pełni oddała baśniową atmosferę i klimat spektaklu. Przedstawienie „Królowa Śniegu" dostarczyło ogromną dawkę pozytywnej energii i niezapomniane chwile z aktorami.