Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

 

Lubisz czytać? Jeszcze nie! To do nas przyłącz się - pod takim hasłem kryje się promocja czytelnictwa zorganizowana w minioną niedzielę, 31 maja w samym centrum Borowia przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

Akcja miała na celu zachęcić wielu przechodniów do sięgnięcia po książkę wśród tak pięknego otoczenia parku i przy sprzyjającej aurze.

Poza promocją czytelnictwa akcja może też skutecznie „odczarować” biblioteki, które nie kojarzą się nam raczej z przyjaznym miejscem. Bo powiedzcie, kiedy ostatnio byliście w bibliotece? Nie w uniwersyteckiej czy posiadającej wyspecjalizowane zbiory, tylko w takiej niedalekiej, znajdującej się w waszej miejscowości. Większość pewnie dawno, a stopa niektórych może nigdy nie przekroczyła jej progu. Akcja ma zachęcić do częstszego korzystania z czytelni i odwiedzin biblioteki.

Pracownicy, aby się wyróżnić i zachęcić dzieci i młodzież do wspólnej zabawy, przebrali się za krasnoludki. Dzieci razem z rodzicami malowały  wagoniki do najdłuższego pociągu, a odwzorowaniem była „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Dla wszystkich dzieci były nagrody, a dla rodziców słodki poczęstunek.

 

 

Mama – to jedno słowo a ileż kryje treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze, niczym niezmącone wspomnienia z dzieciństwa: nasz pierwsze troski, radości, marzenia.

26 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Święto, w którym w sposób szczególny winno okazać wszystkim mamom szacunek oraz powiedzieć, za co je tak naprawdę kochamy. Program artystyczny dla swoich mam przedstawiły dzieci ze wszystkich szkół z terenu gminy Borowie.
Niejedna mama wzruszyła się oglądając swoje pociechy na scenie recytujące wiersze, czy śpiewające piosenki z życzeniami. Po występach przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany specjalnie na tę okazję. Każda mama otrzymała od swojej pociechy kwiatek.

Serdecznie dziękuję wszystkim mamom za przybycie. Życzę, aby zawsze mogły podziwiać uśmiech swoich dzieci, by silne męskie ramię wspierało trudy macierzyństwa, dzieci wzrastały na Waszych oczach na dobrych, mądrych i wartościowych ludzi, a ich poczynania  i wybory życiowe były powodem do dumy.
Mam nadzieję, że dowody wdzięczności za matczyną troskę będziecie przyjmować cały rok – a życie Waszych dzieci będzie wzruszającą, niekończącą się laurką dedykowaną właśnie Wam.


 

 

W Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyły się eliminacje gminne XXXII Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego.

Do eliminacji zgłoszono najlepszych recytatorów wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy. W konkursie udział wzięło 13 uczniów. Uczestnicy prezentowali przygotowany wiersz i fragment prozy w dwóch grupach wiekowych: młodszej (uczniowie z klas I-III) i starszej (uczniowie z klas IV-VI).  - Do eliminacji powiatowych wytypowane zostały: Mateusz Pasternak i Kornelia Kachniarz z klas I-III oraz Emila Kęsik i Patrycja Zadrożna z klas IV-VI. Komisja wręczyła dwa wyróżnienia a otrzymali je Laura Gościej i Karolina Świątek. Ponadto wytypowany został laureat nagrody publiczności: Oliwia Bogusz (z grupy młodszej).
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, laureaci nagrody publiczności – wyróżnienia i nagrody rzeczowe, wszyscy pozostali – podziękowania. Recytatorów oceniała komisja w składzie: Jadwiga Kocon, Katarzyna Iwaniec i Anna Paduch.

 




 

4-latki wysłuchały wierszy o tematyce wiosennej, poznały historię podróży Guliwera. Uczestniczyły w zabawach słownych polegających na wyszukaniu wyrazów rozpoczynających się od wskazanych liter. Rzeczy i zjawiska, które najbardziej zapadły w pamięci przeniesione przez nie zostały na papier a prace pokazane były na zorganizowanej pod koniec spotkania wystawie w bibliotece. Motyw tęczy był najczęstszy.



 

W tym roku uroczystości 3 maja obchodzone były w nietypowy sposób. Przedstawiciele lokalnego samorządu wystąpili w starodawnych strojach.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. W intencji Narodu Polskiego koncelebrowaną przez ks. Dariusza Parafiniuka Proboszcza Parafii Trójcy Świętej w Borowiu. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu oraz chór parafialny pod przewodnictwem mistrza Jerzego Hrycaka. Po nabożeństwie, w asyście orkiestry,  pocztów sztandarowych szkół, OSP, młodzieży, nauczycieli, przedstawicieli zakładów pracy, gminnych zespołów ludowych oraz przybyłych gości przeszedł korowód pod figurę Serca jezusowego. Wójt gminny, Wiesław Gąska w swoim przemówieniu przybliżył genezę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniach złożono kwiaty po figurą Serca jezusowego.  Potem wójt gminy zaprosił wszystkich mieszkańców do odtańczenia tradycyjnego  „Poloneza”. Dalsze uroczystości odbyły się na placu koło straży. Dominowała tam głównie muzyka, śpiew i taniec. Można było wysłuchać koncertu Gminnej Orkiestry Dętej a także kapeli „Bocianisko”.

W takiej atmosferze mieszkańcy gminny Borowie świętowali 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.



  

 

 

 

 

 

 

W dniu 1 kwietnia 2015 r. dzieci z przedszkola w Głoskowie odwiedziły Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu. Uczestniczyły w zajęciach artystycznych tworzenia pachnących mydełek, a także w zajęciach plastycznych ozdabiania wielkanocnych pisanek i w zajęciach ruchowych. Do ich dyspozycji był także kącik zabaw w nowej czytelni bibliotecznej. Dzieci odwiedziły też bibliotekę publiczną gdzie mogły obejrzeć wiele kolorowych książeczek oraz wysłuchać opowieści o przygodach jakie spotkały misie Jasia i Pusię podczas wypraw na wieś, nad morze, w góry i do lasu. Na zakończenie czterogodzinnego pobytu w Borowiu dzieci zwiedziły zabytkowy kościółek. Czas wypełniły dzieciom ich opiekunowie oraz Olga Kozicka ze współpracownikiem, a także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu.

  

 

Monday the 16th. .