Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

Zapraszamy do wspólnego czytania „Lalki" Bolesława Prusa w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie :)

 

W niedzielę 30 sierpnia 2015 r. odbyły się Dożynki Powiatu Garwolińskiego. W tym roku gospodarzem imprezy było miasto Żelechów. Naszą gminę reprezentowali przedstawiciele władz gminnych oraz delegacja z Chromina.

 


 

23 sierpnia 2015 roku odbyły się Gminne Dożynki w Borowiu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1200 mszą świętą w kościele p.w. Trójcy Świętej w Borowiu, sprawowaną przez ks. proboszcza Dariusza Parafiniuka i ks. Radosława Osipacza z Parafii w Kąkolewnicy.

Po mszy św. korowód dożynkowy z wieńcami dożynkowymi przemaszerował ulicami Borowia na parking przed budynkiem OSP, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W korowodzie dożynkowym przemaszerowała Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Michała Szostak a także towarzyszyły powozy konne na których usiedli zaproszeni goście.

W tym roku wieńce przygotowali mieszkańcy Borowia, Iwowego, Lalin, Filipówki, Chromina, Dudki, Kamionki, Głoskowa, Łętowa, Słupa Pierwszego, Łopacianki, Jaźwin, Nowej Brzuzy, Starej Brzuzy i Gościewicza. Zgodnie z tradycją na początku uroczystości odbyło się wręczenie chleba dożynkowego władzom gminy. Dokonali tego starostowie dożynek Państwo Anna i Maciej Baranowie z Jaźwin, a następnie pozostałe delegacje z poszczególnych sołectw gminy Borowie. Dożynki były prowadzone przez Panią Marzenę Nowak Wiceprzewodniczącą Rady Gminy Borowie i Panią Katarzynę Iwaniec Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu. Na wstępie powitały przybyłych na uroczystość zaproszonych gości, którymi byli: Stanisława Prządka Poseł na Sejm RP, Grzegorz Woźniak Poseł na Sejm RP, Krzysztof Borkowski Poseł na Sejm RP, Marian Piłka Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Marek Chciałowski Starosta Garwoliński, Teresa Bąk Członek Zarządu Powiatu Garwolińskiego, ks. Dariusz Parafiniuk Proboszcz Parafii Borowie, ks. Marcin Gnyszka Wikariusz Parafii Borowie i ks. Radosław Osipacz z Parafii w Kąkolewnicy, Jerzy Jaroń Wójt Gminy Miastków Kościelny, Albina Łubian Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa, Bożena Kwiatkowska Wójt Gminy Parysów, Bogdan Świątek Górski Wójt Gminy Latowicz, Marek Niezgoda Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Garwolinie, Teresa Orowiecka Kierownik KRUS w Garwolinie, Alicja Kęckiewicz Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Garwolinie, Janusz Krawczyk Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Garwolinie oraz wszystkich mieszkańców gminy Borowie i gości.

Po części obrzędowej publiczność mogła obejrzeć występy miejscowych zespołów ludowych, zespołu „Wiejskie klimaty” z Celestynowaoraz wodzireja, który przygotował gry i zabawy i dla dzieci, i dla dorosłych. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna pod chmurką z zespołem „Plus” z Żelechowa, która skończyła się po północy.

 

                         

 

 

W niedzielne popołudnie w  Filipówce odbył się festyn rodzinny. To kolejna tego typu impreza, na którą mieszkańców gminy Borowie zaprosili: Ochotnicza Straż Pożarna z Filipówki, Gminny Ośrodek Kultury z Borowia oraz Mieszkańcy Filipówki. Festyn odbył się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego.

W programie znalazły się: pokaz gaszenia pożaru  przez Ochotniczą Straż Pożarną z Chromina motopompą ręczną pochodzącą z lat trzydziestych,  pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, mecze piłki plażowej, a także rodzinne konkursy, gry i zabawy. Wszyscy mieli okazję zobaczyć i wsiąść do konnego wozu strażackiego z lat trzydziestych.

Uczestnicy  imprezy mieli możliwość obejrzenia z bliska  wyremontowanego starego wozu strażackiego OSP Chromin. Wóz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i starszych mieszkańców Filipówki.

Niedzielny festyn obfitował w atrakcje dla dzieci. Gminny Ośrodek Kultury przygotował konkursy zręcznościowe, mini koncert dla dzieci i młodzieży oraz malowanie twarzy. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach otrzymały cenne nagrody ufundowane przez sponsorów.
Wieczorem dj Blonde zaprosił na zabawę pod chmurką. Organizatorzy festynu zadbali także  o wszystkich tych, którzy podczas wspólnej zabawy zechcą skosztować domowych wypieków, wyrobów oraz dań z grilla przygotowanych przez Klub Kobiet Aktywnych.  Na najmłodszych uczestników zabawy czekały dmuchane zamki, zjeżdżalnie i trampoliny.

Na festynie w Filipówce gościł Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska, Sekretarz Powiatu Garwolińskiego Jerzy Piesio, Maria Całka Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Miętnem.

Kolejnym wydarzeniem, które odbędzie się w Borowiu będzie święto plonów  już za tydzień, na które serdecznie zapraszamy.

 

     


 

 

4 sierpnia w Borowiu odbył się wernisaż Międzynarodowej Wystawy pt: „Rzeźba spotyka się z barwą – Bez granic”. W galerii pod dzwonami pojawiły się niezwykłe prace artystów z Polski i Niemiec. Autorami prezentowanych prac są Urlike Schmitt, Siegfried Kornacki oraz Cezary Kopik.

Przed rozpoczęciem wernisażu wystawy został zaprezentowany przez Pana Siegfrieda Kornackiego performance nawiązujący do powstania warszawskiego i polskich symboli narodowych. Wszystkich przybyłych na wernisaż powitał Wójt Gminy Wiesław Gąska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury przedstawiła postaci twórców i ich dokonania artystyczne, a następnie głos zabrali sami twórcy, którzy w niezwykle barwny sposób opowiadali o swoich pracach i okolicznościach ich powstawania.

Malowanie dla Pana Zychfryda to namiętność pochodząca z serca, artystyczna praca jest procesem spontanicznym zależy od nastrojów i uczuć. Prace obrazują nastroje chwil i wydarzenia aktualne, każdy obraz jest dialogiem i tarciem pomiędzy abstrakcją i konkretem, dialogiem pomiędzy materiałem a możliwością.

Głównym czynnikiem do tworzenia rzeźb Pana Cezarego jest Duch. Duch ten powołuje do życia różnego rodzaju martwe kłody drewna. To właśnie duch kieruje ręką artysty, która jest sterem dla dłuta i pobijaka. Tak powstają coraz to nowe cykle rzeźb różnorodne w swej tematyce i odmienne w stylu. Dlatego odczuwamy jakby każda rzeźba wyszła spod innej ręki, a to właśnie duch różnorodnej bryły, kompozycji, bejcy i polichromii odpowiada za tę heterogeniczność.

Prace nieobecnej Pani Urlikie Schmit wykonane zostały techniką artystyczną z papieru i na papierze, wynalezioną i opatentowaną przez samą artystkę.

Każdy z obecnych miał możliwość uczestniczenia w indywidualnych rozmowach z obecnymi na wernisażu artystami. Na koniec wystawy wszyscy uczestnicy spotkania udali się na poczęstunek do Gminnego Ośrodka Kultury.

 

 

 

Wójt Gminny Borowie i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu zapraszają na Międzynarodową Wystawę Prac Malarstwa i Rzeźby „Rzeźba spotyka się z barwą – Bez granic”. Podczas otwarcia wystawy w dniu 4 sierpnia 2015 r. godzina 16 gościć będziemy autorów prac, którymi są: Urlike Schmitt, Siegfried Kornacki oraz Cezary Kopik. Wystawę będzie można zwiedzać do połowy września 2015 roku.

 

Tuesday the 14th. .