Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

W dniu 20 kwietnia 2017 r. dzieci z przedszkola w Głoskowie odwiedziły Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu. Uczestniczyły w zajęciach plastycznych, kulinarnych a także w zajęciach ruchowych. Do ich dyspozycji był także kącik zabaw w czytelni bibliotecznej.

       

 

 Jabłko czy cytryna? 11 kwietnia 2017r drugi raz odbyła odbyła się akcja młodzieży oraz garwolińskiej policji. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie wspólnie z uczniami Publicznego Gimnazjum w Borowiu przypomnieli wszystkim użytkownikom ruchu drogowego zasad mających największy wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach, w tym szczególnie tych dotyczących prędkości oraz pasów bezpieczeństwa.
 Dzięujemy policjantom z WRD KPP w Garwolinie sierż. szt. Sylwestrowi Dubasowi i sierż. szt. Pawłowi Popławskiemu, dzielnicowemu gminy Borowie sierż. szt. Łukaszowi Rosłańcowi oraz młodzieży gimnazjalnej z wychowawczynią Katarzyną Mucha za włączenie się w akcję.

 

      

7 kwietnia przedszkolaki z Miastkowa Kościelnego z wizytą w Izbie Pamięci Regionalnej w Lalinach.

Przewodnim celem wizyty było zwiedzanie Izby Regionalnej , połączone z poznawaniem przez dzieci tradycji i zwyczajów Świąt Wielkiej Nocy oraz warsztaty zdobienia pisanek. Pani Marianna Łodyga pokazała i opowiedziała dzieciom o wszystkich znajdujących się tam eksponatach oraz opowiedziała bajkę o Jasi i Małgosi jak wrzucili na łopacie Babę Jagę do pieca.

Pani Anna Świątek i Pani Teresa Kaczorek opowiedziały dzieciom o dawnych tradycjach zdobienia pisanek i jak je nazywano. Malowanka, kraszanka, pisanka – najważniejszy symbol Świąt Wielkanocy. Nie każdy wie, że nasz kraj nie jest jednorodny pod względem zdobienia jajek, gdyż każdy region wypracował własne niepowtarzalne techniki i wzory zdobienia

Najprostsze wykonywane jajka były to tzw. malowanki, kraszanki czyli jajka barwione na jeden kolor, bez żadnych wzorów albo drapane. Dawniej barwniki służące do ozdabiania jajek były pochodzenia naturalnego, gdyż nie było takiej dostępności chemicznych barwników, jak współcześnie. Gospodynie miały swoje własne sposoby na to jak sprawić, żeby jajko było kolorowe. Do dziś znanym i stosowanym, nawet w dużych miastach, naturalnym barwnikiem są łupiny cebuli, jajka ugotowane w takim wywarze nabierają koloru pomarańczowo – brązowego. Innym barwiącym warzywem są buraki, które nadają jajkom kolor bordowy. Dawniej jajka można było barwić na zielono (pędy żyta), czarno (kora dębowa, olchowa lub łupiny z orzecha włoskiego) czy fioletowo (kwiaty maku), na pomarańczowo (starta marchew).

Na koniec kulturalnego spotkania nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz kiełbasek z ogniska. Dzieci były bardzo zadowolone, sądzę że lekcja tradycji ludowych na długo pozostanie w pamięci. Bardzo dziękuję Dyrektor Publicznego Przedszkola w Miastkowie Kościelnym Pani Wiolecie Ostrowskiej oraz gronu pedagogicznemu za zorganizowanie wycieczki o Izby Pamięci Regionalnej.

       

Saturday the 27th. .