Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

 

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości w Borowiu rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną przez Proboszcza Parafii ks. Dariusza Parafiniuka w intencji Ojczyzny. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe szkół w Borowiu i Głoskowie, a także delegacje z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych z Borowia, Głoskowa, Lalin i Iwowego.W uroczystej mszy uczestniczyli licznie mieszkańcy gminy Borowie, młodzież i nauczyciele z Borowieckich szkół i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wójt gminy Wiesław Gąska, sekretarz Gminy Marta Serzysko, delegacje z zakładów pracy.

Po zakończeniu mszy świętej dalsze uroczystości odbyły się przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wszyscy wychodzący z kościoła zaangażowali się w niesienie przygotowanej na tę okoliczność kilkudziesięciometrowej flagi Polski.

 Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Poseł na Sejm RP – Grzegorz Woźniak, Wójt Gminy Borowie – Wiesław Gąska, Proboszcz Parafii pw. Trójcy Św. w Borowiu Dariusz Parafiniuk, Sekretarz Gminy Marta Serzysko, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu, rodzime zespoły ludowe, Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Po zakończeniu części oficjalnej obchodów 98 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w zabytkowym kościółku odbyły się na koncerty: chóru „Orchidea” i Gminnej Orkiestry Dętej, a także na poczęstunek.

            

 

 

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyły w teatrzyku wykonanym przez aktorów z teatru "KRAK-ART". Dzieci chętnie brały udział w zadaniach wyznaczonych przez aktorów oraz świetnie się bawiły co widać na załączonych zdjęciach.

 

W dniu 20 września 2016 r. Przedszkolaki obchodziły swoje święto. W akcję świętowania włączyły się także instytucje w osobach swoich przedstawicieli, którzy w tym dniu i następnym czytali Przedszkolakom bajki. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajek: o dwóch siostrach Annie i Elsie z królestwa Arendelle, o zaginięciu i odnalezieniu rybki Nemo, a także o dzielnych wróżkach z Przystani Elfów. Dzieci otrzymały w tych dniach także słodkie prezenty, podarowały natomiast czytającym prace plastyczne, piosenkę i uśmiechy na twarzach. Dziękujemy za miłe spotkania z Przedszkolakami i Ich Opiekunami. Bajki Dzieciom czytali: Dyrektorzy szkół, Wójt Gminy Borowie, Policjanci z Komendy Powiatowej w Garwolinie oraz Bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu.

 

W ciągu dwóch dni policjanci odwiedzili wszystkie placówki szkolne na terenie gminy Borowie, gdzie przypomnieli przedszkolakom i uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni. Dzieci miały możliwość zadawania pytań policjantom, mogły zobaczyć jak wygląda radiowóz od środka a na koniec najmłodsi otrzymali opaskę odblaskową, która ma dbać o ich widoczność na drodze.

 

 

Już po raz trzeci Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu włączył się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wystrój sali oraz stroje uczestników nawiązywały do czasów w których toczyła się akcja powieści. Do przeczytania fragmentów powieści zostali zaproszeni wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, proboszcz parafii Dariusz Parafiniuk, sekretarz gminy Marta Serzysko, dyrektorki szkół z terenu gminy, dyrektor GOK oraz uczniowie ze szkół z Borowia i Głoskowa. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

 

Tuesday the 23rd. .