Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

21 sierpnia 2016 roku odbyły się Gminne Dożynki w Borowiu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1200 mszą świętą w kościele p.w. Trójcy Świętej w Borowiu, sprawowaną przez ks. proboszcza Dariusza Parafiniuka.

Po mszy św. korowód dożynkowy z wieńcami dożynkowymi przemaszerował na parking przed budynkiem OSP, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W korowodzie dożynkowym przemaszerowała Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Michała Szostaka.

W tym roku wieńce przygotowali mieszkańcy Borowia, Iwowego, Lalin, Filipówki, Chromina, Dudki, Kamionki, Głoskowa, Łętowa, Słupa Pierwszego, Łopacianki, Jaźwin, Starej Brzuzy i Wilchty. Zgodnie z tradycją na początku uroczystości odbyło się wręczenie chleba dożynkowego władzom gminy. Dokonali tego starostowie dożynek Państwo Magdalena i Grzegorz Kaczmarczykowie z Jaźwin, a następnie pozostałe delegacje z poszczególnych sołectw.

Tegoroczna uroczystość prowadzona była przez Katarzynę Iwaniec Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu oraz Tomasza Majczynę członka Gminnej Orkiestry Dętej w Borowiu. Na wstępie powitali przybyłych na uroczystość zaproszonych gości, którymi byli:. Podczas uroczystości starostowie dożynek, włodarze gminy oraz przedstawiciele sołectw podzielili się chlebem dożynkowym z przybyłymi na uroczystość. Henryk Góźdź Przedstawiciel OSM Garwolin wręczył puchary oraz przekazał gratulacje dla trzech hodowców bydła mlecznego z terenu gminy Borowie, którzy dostarczyli najwięcej mleka do OSM Garwolin w 2015 roku. Wyróżnienie otrzymali Sławomir Wielgosz z Gozdu, Mirosław Gaładyk z Łopacianki oraz Bogumiła Obłoza z Lalin.

W części artystycznej dożynek zaprezentowały się zespoły ludowe: Zespół Ludowy „Lalinianki”, Zespół Ludowy „Iwowianki”, Zespół Ludowy „Borowianki” z Brzuzy, Zespół Ludowy z Chromina oraz Zespół Ludowy „Jagódki” z Żdżar gm. Łuków przedstawiając pieśni i skecze dożynkowe.

Na zakończenie oficjalnej uroczystości Wiesław Gąska Wójt Gminy Borowie, Alicja Szaniawska Przewodnicząca Rady Gminy wręczyli podziękowania dla zespołów ludowych występujących w tegorocznych dożynkach oraz Gminnej Orkiestrze Dętej.

 

 

 

 

 

W niedzielne popołudnie w  Filipówce odbył się na który mieszkańców gminy Borowie zaprosili: Ochotnicza Straż Pożarna z Filipówki, Rada Sołecka z Filipówki, Klub Aktywnych Kobiet oraz  Gminny Ośrodek Kultury z Borowia i Mieszkańcy Filipówki. Festyn odbył się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego.

W programie znalazły się: pokaz gaszenia pożaru przez Ochotniczą Straż Pożarną   z Chromina motopompą ręczną pochodzącą z lat trzydziestych,  pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, mecze piłki plażowej, a także rodzinne konkursy, gry i zabawy. Wszyscy mieli okazję zobaczyć i wsiąść do konnego wozu strażackiego z lat trzydziestych.

Niedzielny festyn obfitował w atrakcje dla dzieci. Gminny Ośrodek Kultury przygotował konkursy zręcznościowe  oraz malowanie twarzy. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach otrzymały cenne nagrody ufundowane przez sponsorów.
Wieczorem zespół „Butterfly”  zaprosił na zabawę pod chmurką. Organizatorzy festynu zadbali także  o wszystkich tych, którzy podczas wspólnej zabawy zechcą skosztować domowych wypieków, wyrobów oraz dań z grilla przygotowanych przez Klub Kobiet Aktywnych. Na najmłodszych uczestników zabawy czekały dmuchane zamki, zjeżdżalnie i trampoliny. 

W niedzielę 7 sierpnia w Chrominie odbył się festyn zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu oraz OSP Chromin.

W programie festynu znalazły się pokazy sprzętu strażackiego oraz ratownictwa drogowego strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, prelekcja  na temat bezpieczeństwa z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie oraz zawody sportowe piłki plażowej i rodzinne konkursy gry i zabawy. Pokaz broni oraz prelekcja o kawalerii w wykonaniu Stowarzyszenia I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Niedzielny festyn obfitował w atrakcje dla dzieci i młodzieży: loteria fantowa, mecze piłki nożnej i siatkowej oraz malowanie twarzy. Festyn zakończył się zabawą taneczną z zespołem „Butterfly”.


Wednesday the 29th. .