Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu zaprasza państwa do obejrzenia wystawy na temat rzezi wołyńskiej, która znajduje się przed budynkiem Urzędu Gminy w Borowiu.
Wystawa składa się z 11 plansz, na których przybliżona jest historia ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944.


 

W niedzielę, 24.07.2016 w Głoskowie odbyły się rozgrywki LZS. W turnieju wzięło udział 6 drużyn: Atom Chęciny, Tajfun Miętne, GLKS Orzeł Unin oraz drużyny z Leszczyn, Głoskowa i Woli Starogrodzkiej. Po fazie grupowej nadszedł czas na półfinały w których Atom Chęciny wygrał 7:6 z drużyną z Unina a Tajfun Miętne pokonało Wolę Starogrodzka 1:3. Finał zakończył się wygraną 1:0 przez Tajfun Miętne. Najlepszym strzelcem turnieju okazał się Damian Żak a tytuł najlepszego bramkarza trafił do Patryka Tkaczewskiego.

Końcowe wyniki:
I miejsce - Tajfun Miętne
II miejsce - Atom Chęciny
III miejsce - Orzeł Unin

 


 

 

26 czerwca swój jubileusz 60-lecia działalności świętował zespół ludowy „Iwowianki” z Iwowego.

Kultura ludowa jest ważną częścią kultury narodowej, spuścizną i dziedzictwem. Znaczącą historycznie w życiu jednostki, społeczności regionalnej i narodu, swoimi wartościami, bogactwem różnorodności i piękna.

Tak mówił Stefan kard. Wyszyński „Może na polskiej ziemi nie powstać wiele rzeczy, ta czy inna fabryka - to jeszcze nie będzie najważniejsza strata. Najważniejsza strata będzie wówczas, gdy naród stanie się niemy, zalękniony, oderwany od twórczości kulturalnej.”

W tym dniu wieś Iwowe stała się centrum kultury ludowej. Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą świętą o boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej dla zespołu oraz mieszkańców wsi Iwowe, celebrowaną przez ks. Mateusza Szewczyka wikariusza parafii Latowicz.

Na uroczystość przybyli liczni goście, a wśród nich między innymi Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Ewa Janina Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wójt Gminy Latowicz Bogdan Świątek–Górski, wieloletni dyrektor GOK w Borowiu Bohdan Babik.

Po części oficjalnej przyszedł czas na pamiątkowy wpis do kroniki.Na wszystkich zebranych czekał pyszny tort  i poczęstunek  oraz zabawa taneczna przy dźwiękach kapeli ludowej Stanisława Ptasińskiego.

 

 

 

W dniu dzisiejszym tj. 22.06.2016,  dzieci z przedszkola "Jaś i Małgosia" w Borowiu oraz uczniowie klas I-III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borowiu mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Kwiat paproci" przygotowane przez aktorów z krakowskiego teatru Art-Re. Dzieci świetnie się bawiły oraz chętnie uczestniczyły w przedstawieniu co widać na załączonych zdjęciach.

 


 

W dniu 22 czerwca 2016 r. Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu i bibliotekę publiczną odwiedziły grupy trzy i czterolatków z Publicznego Przedszkola „Jaś i Małgosia” w Borowiu z opiekunami. W przedwakacyjnej atmosferze dzieci wysłuchały wierszyków i opowiastek przyrodniczych o wyprawie Staszka do lasu, o tym kto mieszka nad stawem, a kto w mrowisku, a także o innych owadach i zwierzątkach, które można spotkać w porze wiosennej i letniej. Następnie dzieci udekorowały papierowe motyle, które zachwyciły swoimi kolorami. Po słodkim poczęstunku, w towarzystwie wyrywających się do lotu motyli dzieci wyruszyły w drogę powrotną do przedszkola. Podczas spotkania wykorzystane zostały fragmenty książek: „Co słonko widziało” Marii Konopnickiej oraz „Grzegorz Kasdepke dzieciom”.


 

19 czerwca 2016r. przy Publicznej Szkole Podstawowej w Iwowem odbył  się ,,Piknik rodzinny’’ zorganizowany przez szkołę przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej z Iwowego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu.

Dużym zainteresowaniem mieszkańców całej gminy cieszyły się Gminne Zawody Strażackie, w których strażacy mogli wykazać się swoją sprawnością i umiejętnościami. O godz. 1500 na boisku pojawili się strażacy z sześciu jednostek: OSP Borowie, OSP Chromin, OSP Iwowe, OSP Głosków, OSP Laliny, OSP Jaźwiny . Strażacy mieli do pokonania sztafetę z przeszkodami i ćwiczenie bojowe. Oba zadania należało wykonać jak najszybciej, a zarazem bez popełnienia błędów, które kosztowały punkty karne. Czuwała nad tym komisja sędziowska powołana przez komendanta powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, w składzie st. kpt. Krzysztof Kasprowicz i st. kpt. Piotr Lis. Wszystkie drużyny otrzymały puchary i dyplomy potwierdzające udział w zawodach i zajęte miejsca w ogólnej klasyfikacji.                                                                                                                                                 

Końcowa kwalifikacja:

 I miejsce – OSP Borowie – 106,5

II miejsce – OSP Iwowe – 113,7

III miejsce – OSP Jaźwiny – 119,5

IV miejsce – OSP Laliny – 123,5

V miejsce – OSP Głosków – 133,0

VI miejsce OSP Chromin – 147,5

 

     

 

 

 

Wednesday the 29th. .